kafel-kar


Tradycyjne wytwarzanie ceramiki piecowej

          Wytwarzanie ceramiki kaflowej tradycyjnymi metodami to cenione rzemiosło. Pomimo rozwoju przemysłu i cywilizacji, głównymi wytwórcami kafli piecowych i kominkowych są wciąż niewielkie manufaktury, oparte na długoletniej rodzinnej tradycji, tak, jak w naszej kaflarni KAFEL-KAR. Kafle ceramiczne są elementami konstrukcyjnymi i zarazem zdobniczymi pieca lub kominka, które
dzięki swoim właściwościom odbierająw trakcie spalania energię, by następnie ją gromadzić w sobie
i przekazywać do pomieszczenia, ale już jako odczuwanego przez nas miłego i łagodnego promieniowania ciepła.

          Kafle – to wyrób z materiałów i surowców wyłącznie naturalnych, głównie różnych mieszanek gliny i szamotu. W trakcie przetwarzania i kilkukrotnego wypalania, wysoka temperatura tworzy z gliny materiał ekologiczny i zdrowy w użytkowaniu, nabierający właściwości których nie mają inne materiały budowlane – funkcjonalny i trwały, potrafiący przetrwać w nienaruszonym stanie kilka stuleci.

          Przy ogrzewaniu cechą kafli jest powierzchniowe wyrównanie ciepła, wydostającego się z wnętrza pieca.
Jest to najzdrowszy i najlepszy dla człowieka sposób ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Promieniowanie łagodnym ciepłem poprzez duże powierzchnie grzewcze pieca czy kominka kaflowego w miejsce np. grzejnikowego ogrzewania konwekcyjnego, całkowicie zmienia rozkład temperatur w domu na korzystniejsze, nie przesusza pomieszczeń i daje dużo większy komfort cieplny dla ludzkiego ciała.
Równie istotny jest aspekt ekonomiczny – drewno jest najtańszym źródłem energii i co trzeba podkreślić, jedynym w pełni odnawialnym paliwem.

          Piękno i estetykę kafli podkreśla się poprzez zdobienie różnokolorowymi szkliwami, płaskorzeźbami i reliefami oraz ich ozdobnym malowaniem. Różnorodność i swoboda wyboru przy tworzeniu i aranżacji brył pieców i kominków daje olbrzymie pole do popisu dla projektantów i wykonawców. Wszelkie walory ceramiki kaflowej mają swoje tło, które je tworzy i określa jako materiał nieujarzmiony i niejednorodny pod kątem składu chemicznego i fizycznego. Dlatego uznajemy, że mamy do czynienia z „żywym” materiałem, który zmusza do pokory i codziennych kompromisów. Jednocześnie te same cechy tworzą ich indywidualny charakter, tak często poszukiwany przez koneserów rzemieślniczego wyrobu i posiadania w swym otoczeniu niepowtarzalnych, naturalnych przedmiotów rękodzieła. Jako producenci ceramiki piecowej i kominkowej rozumiemy, że ten indywidualny charakter wyrobu jest największą zaletą dla Nabywcy. Przyjmując do wiadomości życzenia naszych Klientów zawsze informujemy i podkreślamy, aby wachlarz oczekiwań rozszerzyć na występujące różnice, zgodnie z naturalnymi cechami wypalanej gliny i szkliwa.